Başkanın Mesajı

GELECEK, SİZİNLE GELECEK


Değerli Büyükçekmeceliler,
21. yüzyılın 21. yılındayız. Bir zamanlar 2000’li yıllarda, hepimizin ‘’acaba neler olacak?’’ diye merak ettiği bir uzak gelecekti. Ancak birileri merak etmek yerine hayal etti ve şuan o hayallerin sonucu olan bir şimdiki zamanı yaşıyoruz.  Eğer memnun olmadığımız şeyler varsa, bunların çözümü zamanında hayal edilmemiş olanlardır diye düşünebiliriz.
Hayallerinizi asla hafife almayın. Hayallerde bulaşıcıdır ve sizin hayal edemeyeceğiniz ölçüde büyüyebilirler. 1989’da İsviçre’nin Cern şehrinde bir kampüste kullanmak için bir ağ hayal edenler, belki bütün dünyayı saracak kadar büyüyecek interneti icat ettiklerini hiç düşünmemişlerdi. Oysa bugün interneti onlara borçluyuz. 


İstanbul böylesi bir megapol değilken, Atatürk, 1930’lu yıllarda ünlü Fransız Şehir Plancısı Henri PROST’u İstanbul’a davet etmiş ve modern İstanbul’un şehir planını hazırlatmıştı. O zamanlar bu kadar geniş caddelere ne gerek var diyenler, sonraki yıllarda vizyonun ne demek olduğunu anladı. O zamanlar zaten her taraf orman, bu şehir parklarına ne gerek var diyenler, şimdi elde kalan bir avuç yeşilliğin de o plana ait olduğunu görüyor. 


Sizin de Büyükçekmece’nin geleceğiyle ilgili büyük veya küçük hatta bugünden bakıldığında saçma gibi görünen projeleriniz, fikirleriniz, hayalleriniz olabilir. Hayallere sınır konulmaz. Bu asal gerçekleşmez, daha neler diye düşünmeden hayallerinizi bizimle paylaşmaya davet ediyoruz.Çünkü biz, 2050 yılının Büyükçekmece’sini şimdiden düşleyip, sizinle birlikte inşa etmek istiyoruz.
2050 bugünde uzak geliyor olabilir ama 29 yıl, insanlık tarihi için çok kısa; ancak bazı fikirleri gerçekleştirmek içinse, çok ideal bir süre.
Gerçekleştirmenin ilk adımı hayal etmek. 


Sonrası o hayallere layık olmak için çok çalışmak ve gerçekleştirmektir.
Gelin, Büyükçekmece’nin geleceğini birlikte kuralım. 
Çünkü gelecek, sizinle gelecek… 

 

Dr. Hasan AKGÜN